News

Haddow, Randell claim South Bendigo’s major awards

by Nathan Dole
A FIRST-YEAR player at South Bendigo, Brody Haddow has won the Bloods’ senior best and fairest for the 2018 Bendigo Bank Football Netball League season.

On the netball court, Paige Randell capped a great season for the red and white by being the A-grade team champion.

A midfielder-forward, Haddow was recruited from Donald and starred in many of the Bloods matches.

The team champion capped a fine season by the key recruit.

Runner-up for the senior best and fairest was Liam Bartels.

The Brady Childs-coached South Bendigo kicked off the season with a drawn contest at Kyneton’s Tigerland and went on to achieve a win-loss record of 7-10 as it finished seventh.

Highs for the Bloods included the play of full-forward Kaiden Antonowicz to win the Ron Best Medal as the league’s leading goalkicker on 76.

The Tom Harrington Memorial Award for most improved in the seniors was presented to Brock Harvey.

Most consistent was classy half-back flanker Isaiah Miller as Tom Brereton earned the coaches award, and Nick Howe was named best clubman.

The reserves team ended the season in fourth place after a one-point loss to Eaglehawk in the first semi-final.

Lachlan Furness was team champion for the reserves as Nathan Newlan, winner of the Alan McDonald Medal for a third time as the BFNL reserves best and fairest was runner-up for the Bloods award.

The under-18s team champion was Joshua Connolly as Alexander Smith-Ralph was runner-up.

There were plenty of highlights for South Bendigo’s netball teams.

A great season by the B-reserve team was capped by a five-goal victory in the grand final clash with Strathfieldsaye Storm.

Best and fairest for the premiers was Maya Van Es.

Runner-up was Morgan Lawson.

Best in the finals series was Maya Van Es.

In A-grade, South Bendigo was locked in a battle with Golden Square and Maryborough to claim fifth place for most of the season.

Percentage decided final placings as those three teams had an identical win-loss tally of 4-10.

The Bloods ended the season on the seventh rung of the ladder.

Joint winners of the 17-and-under best and fairest were Hayley McLeod and Morgan McClellan.

South Bendigo also contested the B-grade and 17-under finals.

A highlight of the awards night was the naming of the Players’ Player award recipients.

Winners were Tegan Elliston, A-grade; Amanda Walters, A-reserve; Taylor Mann, B-grade; and Emma Tomlins.

South Bendigo FNC’s award winners for the 2018 season:

Senior football:

Best and fairest: Brody Haddow.

Runner-up: Liam Bartels.

Most consistent: Isaiah Miller.

Coaches award: Tom Brereton.

Tom Harrington Memorial Award, seniors most improved: Brock Harvey.

Best clubman: Nick Howe.

Goalkicking: Kaiden Antonowicz, 76 goals.

Reserves football:

Best and fairest: Lachlan Furness.

Runner-up: Nathan Newlan.

Most consistent: Mitchell Gardner.

Coaches award: Riley Walsh.

Most improved: Ben Drechsler.

Best clubman: Seb Wild.

Goalkicking: James Pietromonaco, 55 goals.

Under-18s football:

Best and fairest: Joshua Connolly.

Runner-up: Alexander Smith-Ralph.

Most consistent: Mitchell Goodwin, Will Tobin.

Coaches award: Traiton Kendall.

Most Determined Player: Darcy Bakes.

Best clubman: Kade Blow.

Goalkicking: Mitchell Goodwin, 21 goals.

A-grade netball:

Best and fairest: Paige Randell.

Runner-up: Emily Cossar.

Coaches award: Molly Johnston.

Players’ Player award: Tegan Elliston.

A-reserve netball:

Best and fairest: Amanda Walters.

Runner-up: Amy Morrissey.

Coaches award: Zoe Johnston.

Players’ Player award: Amanda Walters.

B-grade netball:

Best and fairest: Emily Bakes.

Runner-up: Taylor Mann.

Coaches award: Molly Mathisen.

Players’ Player award: Taylor Mann.

Best in Finals: Sarah Appleby.

B-reserve netball:

Best and fairest: Maya Van Es.

Runner-up: Morgan Lawson.

Coaches award: Maddy Townsend.

Players’ Player award: Emma Tomlins.

Best in finals: Maya Van Es.

17-under netball:

Best and fairest: Hayley McLeod and Morgan McClellan.

Runner-up: Alex Crouch.

Coaches award: Carissa Brook.

Most Improved: Matisse Appleby.

Best in finals: Morgan McClellan.

  • High Street Xray
  • Triplem
  • Fresh Fm
  • Bartnprint
  • Burbank
  • Workforce Xs
  • Afs
  • Cub
  • Sportspower
  • Sherrin
  • Bendigo Mazda
  • Workspace
  • Zambrero
  • Beiersdorf
  • Bendigo Bank
  • Bendigo Party Hire

Website © Bendigo Football Netball League
Website Design by Red Onion Creative